{{ location.label }}
{{ location.label }}
Skąd lecisz?
Gdzie lecisz?
Kiedy odlatujesz?
No, no, chyba jesteś zapalonym podróżnikiem. Niestety ponad 10 lotnisk to zbyt dużo dla nas...
Wybierz datę w przyszłości. Kiedy tylko zaczniemy oferować podróże w czasie, damy Ci o tym wiedzieć.
No, no - mamy do czynienia z podróżnikiem w czasie! Upewnij się, że data powrotu jest po dacie odlotu.
Planujesz z niesłychanym wyprzedzeniem, a my niestety nie radzimy sobie z lotami w przyszłości odleglejszej niż 12 miesięcy.
Search to anywhere cannot be combined with specific dates.

Bagaż w samolocie. Poradnik początkującego

Back to news

Fotolia_54944557_XS.jpg

Wśród podróżnych są spece, którzy potrafią wyrecytować z pamięci zasady przewozu bagażu linii lotniczych, którymi często latają. Nie wszyscy są jednak tak biegli z tej materii i właśnie z myślą o początkujących pasażerach publikujemy ten artykuł traktujący ogólnie o warunkach przewozu bagażu.

Zacznijmy od samego początku. Bagaż dzieli się na dwie kategorie: bagaż podręczny (hand baggage, cabin baggage, hand luggage) oraz bagaż podlegający odprawie lub też bagaż rejestrowany (check-in baggage, hold baggage, hold luggage). Ten pierwszy zawierający rzeczy osobiste zabieramy z sobą na pokład, a z drugim rozstajemy się na czas podróży.

Bagaż podręczny

Znakomita większość linii lotniczych zezwala na 1 sztukę bagażu podręcznego o określonych rozmiarach i wadze. Nie istnieje jedna reguła, do której stosują się wszystkie linie lotnicze. W większości przypadków rozmiary 56 cm na 46 cm na 25 cm (łącznie 110 cm) nie powinny przysparzać problemu. W tych rozmiarach zawierając się też takie części bagażu jak uchwyt czy kółka.

Co do wagi, oscyluje ona między 5 kg a 10 kg gdzie dolną granicę wyznaczają najwięksi zdziercy pośród tanich linii lotniczych. Czasami tradycyjni przewoźnicy również nie okazują się w tym względzie hojni – w przypadku linii LOT Polish Airlines bagaż nierejestrowany, przewożony na pokładzie samolotu to tylko 6 kg w klasie ekonomicznej.

Istotną, nawet jeśli w punktu widzenia wielu podróżnych oczywista, rzeczą jest fakt że bagaż podręczny nie powinien zawierać żadnego przedmiotu, który nawet przy dużej dawce wyobraźni może się okazać źródłem zagrożenie. W grę nie wchodzą nożyczki, noże, imitacje broni ani nawet zabawkowa broń. Tym bardziej zabronione są chemikalia i przedmioty łatwopalne.

Bagaż rejestrowany

Bagaż który przekracza ograniczenia określone przez przewoźnika (w tym bagaż który w zamyśle pasażera miał mu towarzyszyć na pokładzie, ale okazał się za duży) idzie do odprawy, co zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami. U większości tanich linii lotniczych płaci się nie tylko za sam przewóz bagażu, ale również za odprawę na lotnisku odpowiedni czas przed odlotem. Polecamy się zatem zorientować, czy jest możliwość dokonania odprawy przez internet.

Opłaty i limity różnią znacznie w zależności od – linii lotniczej, celu lotu i trasy. Linie lotnicze zezwalają na przekroczenie ustanowionych limitów za określoną opłatę (czasami szokującą np. €20 u Ryanair a), przy czym górna granica wagowa to z reguły 32 kg na jedną sztukę bagażu.

Przewóz sprzętu sportowego (n.p. rowerów, deskorolek czy desek surfingowych) rządzi się własnymi prawami i są na to oddzielne opłaty. Niektórzy przewoźnicy podkreślają, że przyjmują sprzęt sportowy tylko jeśli jest na to miejsce, zatem warto je wykupić w odpowiednim wyprzedzeniem.

Komentarze

  • Jarek

    około 8 laty temu

    Pożyteczne informacje. Trzymajcie tak dalej.

Skomentuj

Lubisz WhichAirline?

Zanim opuścisz stronę...

Uważasz, że WhichAirline.pl to przydatny serwis? Większość Twoich również by tak uważała. Rozsyłaj wici!