Bagaż podręczny. Poradnik dla początkujących

Często dostajemy pytania dotyczące bagażu podręcznego. Wśród podróżnych panuje w tym zakresie duża niepewność. Mogę wziąć ze sobą na pokład płaszcz lub koc w dodatku do plecaka? Czy laptop liczy się jako bagaż podręczny, czy też mogę go wnieść na podkład wraz walizką nie płacąc za to dodatkowych opłat? Tego typu wątpliwości dręczą podróżnych. Cóż, ciężko o jednoznaczność w tym względzie, ale postaramy się nakreślić kilka ogólnych zasad.
Ile sztuk bagażu? Ogólne zasady
Zdecydowana większość linii lotniczych, tak tanie linie lotnicze jak i przewoźnicy tradycyjni, zezwala na jedną sztukę bagażu podręcznego wliczoną w cenie biletu w klasie ekonomicznej. Różnica często polega na tym, że o ile przewoźnicy tradycyjni z reguły zezwalają na laptop oraz książkę/płaszcz itp. Przewoźnicy typu Ryanair bezlitośnie przestrzegają reguły streszczającej się we frazie „jedna sztuka”. Przykład tradycyjnego podejścia do ten kwestii to British Airways zezwalający na drugą torbę z laptopem.
Rozmiary bagażu
Ogólna zasada ustalona przez IATA, stanowi że jedna sztuka bagażu podręcznego nie powinna przekraczać długości 56 cm, szerokości 46 cm i grubości 25 cm. W te wymiary wliczone są rozmiary zewnętrznych części bagażu czyli kółek i uchwytów. Pamiętajmy że linie lotnicze z którymi lecimy nie koniecznie muszą stosować dokładnie tych samych wymiarów. W razie niepewności polecamy naszą bazę danych zawierającą szczegóły dotyczące przepisów najróżniejszych linii lotniczych.
Waga bagażu
W tym względzie również trudno o standard. Nie ryzykujemy wiele stwierdzając, że u większości przewoźników waga bagażu podręcznego mieści się w granicach 10 kg. Niestety coraz więcej tanich linii lotniczych upatruje tu sposobność wyciskania z nas stale większych sum. I tak Jet Airways zezwala na 7 kg, a np. Air Berlin na żałosnych 6 kg. Bardziej pokrzepiającego przykładu dostarcza znowu British Airways. U tego przewoźnika liczy się przede wszystkim to, czy nasz dobytek wejdzie do półki na bagaż podręczny.
Przedmioty zabronione
Nie możemy ominąć tego oczywistego ale jakże ważnego tematu. Wydaję się, że każdy o tym wie, ale wystawione na widok gabloty zawierające kilogramy skonfiskowanych dóbr na lotniskach Europy świadczą z drugiej strony, że kwestia przedmiotów zabronionych na podkładzie samolotu nie jest aż tak oczywista dla wszystkich.
Ogólnie rzecz biorąc wszystko co powoduje zagrożenie, lepiej jest zostawić w domu albo spakować do bagażu odprawianego (pojęcia bagaż odprawiany i bagaż rejestrowany stosuje się zamiennie). Wszelaka broń, lub przedmioty uchodzące za broń oraz imitacje broni (sportowe lub zabawki) są surowo zakazane podobnie jak wszystkie ostre przedmioty. Dotyczy to nawet cążek i nożyczek. Na pokład nie wolno nam także wnieść substancji chemicznych i przedmiotów oraz materiałów łatwopalnych.
Płyny
Od roku 2006 obowiązują obostrzone zasady przewozu płynów w obrębie Unii Europejskiej, EOS oraz Stanów Zjednoczonych. Pasażerowie mogą przewozić do 100 mililitrów płynu w pojemniku umieszczonych w przeźroczystym opakowaniu.
Wyjątki od tej reguły obejmują: przepisanych leków, mleka dla dzieci oraz płynów dla diabetyków.
Slawomir Budziak, 4.5.2011
Lubisz WhichAirline?
Komentarze