{{ location.label }}
{{ location.label }}
Skąd lecisz?
Gdzie lecisz?
Kiedy odlatujesz?
No, no, chyba jesteś zapalonym podróżnikiem. Niestety ponad 10 lotnisk to zbyt dużo dla nas...
Wybierz datę w przyszłości. Kiedy tylko zaczniemy oferować podróże w czasie, damy Ci o tym wiedzieć.
No, no - mamy do czynienia z podróżnikiem w czasie! Upewnij się, że data powrotu jest po dacie odlotu.
Planujesz z niesłychanym wyprzedzeniem, a my niestety nie radzimy sobie z lotami w przyszłości odleglejszej niż 12 miesięcy.
Search to anywhere cannot be combined with specific dates.

Bagaż podręczny - przewóz płynów i lekarstw

Back to news

Fotolia_40740952_XS.jpg

W 2006 brytyjska policja wpadła na trop przygotowań do zamachu bombowego. Do spowodowania eksplozji miały być wykorzystane substancje płynne wniesione na pokład samolotu. Od tego czasu obowiązują drakońskie zasady przewozu płynów w bagażu podręcznym.

W dzisiejszym artykule mamy dla Was zwięzłą powtórkę wspomnianych wyżej przepisów oraz par słów o nadchodzącej liberalizacji tych sztywnych reguł.

Przewóz płynów na pokładzie samolotu

Mimo że od wprowadzenia obostrzeń minęło już kilka lat, przewóz płynów, leków w bagażu podręcznym zdaje dalej przysparzać problemów.

Zacznijmy od definicji – co rozumiemy pod pojęciem „płyn”? To nie tylko woda i inne napoje ale również:

  • kremy oraz olejki
  • perfumy i aerozole
  • pianki i dezodoranty
  • żele, (dotyczy to też żelu do włosów czy też pod prysznic)
  • pasty
  • tusz do rzęs i materiały o podobnej konsystencji

Dozwolone są jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie znajdujące się opakowaniach o pojemności do 100 ml. Prosimy o zwrócenie uwagi, że pojemność dotyczy opakowania a nie jego zawartości. Wszystkie płynne substancje muszą być umieszczone w przezroczystej torebce z tworzywa sztucznego z możliwością wielokrotnego zamykania. Limit płynu na jedną osobę wynosi 1 litr.

Wszelkie płyny przekraczające wspomniane wyżej ograniczenia zostaną nam odebrane podczas kontroli na lotnisku podobnie jak inne niebezpieczne przedmioty. Jeśli nie jesteście pewni, czego nie można przewozić w bagażu podręcznym, zapraszamy do lektury jednego z poprzednich artykułów p.t. „Bagaż podręczny. Poradnik dla początkujących

Powyższe przepisy dotyczą wszystkich lotnisk tak w Unii Europejskiej jak i w Norwegii, Islandii i Szwajcarii oraz lotów z portów lotniczych UE niezależnie od celu podróży.

Nowe przepisy dotyczące przewozu płynów

W kwietniu tego roku planowano na częściowe złagodzenie przepisów dotyczące zakupów w sklepach wolnocłowych z poza Unii. Niestety w uwagi na powszechne nieprzygotowanie do zmiany, podjęto decyzję o przesunięcia liberalizacji w czasie.

Ten falstart był w zamyśle zapowiedzią większych zmian zaplanowanych na rok 2013. Niestety nad całą koncepcją wiszą czarne chmury. Problemem jest odwieczny rozdźwięk między teorią a rzeczywistością, a rzeczywistość jest taka, że zdolność tak Unii jak i organów w państwach członkowskich do przeprowadzania wielkich zmian rozmija się z oczekiwaniami planistów. Do dzisiaj brak jest skanerów mogących odpowiednio prześwietlić zawartość bagażu. Także, drodzy Państwo, z tymi płynami przyjdzie nam się uzbroić w cierpliwość.

Komentarze

× Tego artykułu nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierszą osobą!

Skomentuj

Lubisz WhichAirline?

Zanim opuścisz stronę...

Uważasz, że WhichAirline.pl to przydatny serwis? Większość Twoich również by tak uważała. Rozsyłaj wici!